The Hunger Games Unit Plan Review

The Hunger Games Unit Plan … Let’s get started. My goal is to help you decide whether you need it or not. So, time for a matter-of-fact admission – I haven’t used or purchased the product (check out my About page for an explanation), but I have crossed the internet looking for info on it, so you don’t have to. And hopefully someone who has bought it will add their opinion to the ‘Customer Reviews’ section to the right. So sit back, relax and read on as I save you time and tell you all you need to know about The Hunger Games Unit Plan.

What is is?

To save you the hassle of digesting the sales pitch I have summarised what they say about themselves here:

A unit plan guaranteed to make teaching The Hunger Games easy, fun and stress-free

  • 120+ Pages of Teaching Resources – Enough material to keep your class busy and having fun for weeks
  • A Full Month of Lesson Plans – Detailed lessons with step-by-step instructions and teachers notes
  • Dozens of Activities and Assignments – Engaging activities tested and perfected in the classroom
  • Great Worksheets and Handouts – Clean, professional worksheets that will delight your students
  • Fun Puzzles and Games – Cyphers, crosswords, double-puzzles and more make review fun


Is anyone buying it?

Here I can provide you with some hard facts. Again, the payment processor provides us with something they call the product’s “Gravity”. It’s an indication of how well the product is selling. I’ve taken this amount and produced a rating out of 100. Products with a high rating are popular. The Hunger Games Unit Plan scores 70.28/100 which is around standard.

Your buying options

Hopefully by now you’ve read through the résumé of what the product does (or claims to do…). You’ve read the user reviews and testimonials. Maybe you’ve even decided you’d like to buy the product. So what now?

Option 1: Buy Direct

You click through to http://englishunitplans.com/hungergames/, and look for their link to buy the product. You’ll be linked through to the payment processor page and you can make payment with a credit/debit card or PayPal. At the time of writing the standard price for the product was $14.44.


Option 2: Buy Through My Link

If you click this link: englishunitplans.com you’ll also be taken through to englishunitplans.com, where you can buy the product in the same way as the first option. This time though, because you were sent to the site through a special link, I get the credit for sending you over. If you do buy, I will be given a commission. There’s no difference in the cost to you. You might want to go for this option if:
  • You feel this site has helped you and you’d like to show your appreciation.
  • You’d like to be eligible for a purchase bonus (see below)


The purchase bonus

If you decide to choose Option 2, then you qualify for a bonus. This is my way of thanking you for using my link. Click here to read all about the bonus and how to claim it.